Kostka 4x4x4

Kolejny projekt to konstrukcja bryły przestrzennej zbudowany z miedzianych drutów i 64 diod LED połączonych w odpowiedniej konfiguracji. Układ sterowany jest mikrokontrolerem Arduino Nano.

Do realizacji projektu uczniowie wraz z prowadzącym zajęcia wykonali potrzebne przyrządy, które posłużyły później do budowy projektu.

Zaprojektowano schemat płytki drukowanej w programie KiCad, który po wydruku na folii został przeniesiony (przy pomocy żelazka) na laminat pokryty miedzią. Następnie pod nadzorem nauczyciela chemii pani Małgorzaty Przybyło wytrawiliśmy płytkę i przygotowaliśmy do nawiercania otworów.

Po przylutowaniu wszystkich elementów wgraliśmy program do Arduino i mogliśmy podziwiać efekt naszej pracy ;-)

Wyjazd do firmy Jard Creative_

05-02-2019 r. w ramach informatyki, techniki i doradztwa zawodowego uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczce do firmy Jard Creative zajmującej się produkcją reklam.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z nowoczesną technologią stosowaną w zakładzie pracy, rozwijanie  zainteresowań młodzieży z zakresu informatyki, techniki, co w efekcie może pomóc w wyborze przyszłego zawodu.

Pracownik zakładu zapoznał zainteresowanych uczniów z zasadami BHP obowiązującymi w zakładzie.  Uczniowie obserwowali tworzenie grafiki komputerowej, wprowadzanie danych do maszyny oraz pracę plotera. Efektem pracy maszyny było piękne logo naszej szkoły, czym zostaliśmy miło zaskoczeni.

Projektowanie i budowa robotów LEGO Mindstorms

Uczestnicy zajęć informatyczno-technicznych pracowali nad konstrukcjami robotów rozpoznających kolory. W efekcie tych prac skonstruowano autonomiczne roboty podążające po wyznaczonej czarnej ścieżce na stole treningowym. Czerwona "bramka" oznacza koniec trasy. Głównym celem zajęć w tym półroczu było wdrożenie nowych uczniów z klas 4 do konstruowania i programowania robotów. Starsi uczniowie wspomagali młodych amatorów robotyki.